69255

7. Yatırım İçin Finans Bulma

Başladığımız işin %90 ‘lık kısmını bitirdik , geriye sadece %10’luk kısım olan finans bulma kısmı kaldı. Türkiye’de lisanssız elektrik üretimi ile ilgili çok çeşitli finans kaynakları vardır. Biz sizlere konuyla ilgili bildiklerimiz aktaracağız.

  a) Banka Kredisi ;

Eğer finansal durumunuz bankaların gözünde iyi bir noktada ise , bankalardan kredi çekerek finansal kaynağı bulabilirsiniz. Türkiye’deki bankaların birçoğu %10 özkaynak şartı ile lisanssız elektrik üretim tesisinin %90 ‘lık maliyetini finanse edebilir.
Buna kendimizden bir örnek verebilirim , biz 700 kW’lık GES için TEB bankasından 400.000 Euro kredi teklifini aldık , banka buna karşılık 450.000 Euro istedi , vade olarakta 2 yıl ödemesiz , 8 yıl vadeli toplamda 10 yıllık bir ödeme planı verdi.
Bunu birçok banka verebiliyor.

  b) Yap İşlet Devret Modeli

Alman ve çin firmaları , türkiye’de lisanssız elektrik üretimi ile ilgili yap işlet devret modeli uyguluyor. Bu model ‘den faydalanmak için yukarıdaki başvuruların sonuçlanmış olması gerekiyor.
Yap işlet devret modeli ile arazinize yapılacak yatırımı alman ve çin firmaları %100 ‘e kadar finanse ediyor. Bu model şu şekilde işliyor ; firmalar sizin arazinize yatırımı yapıyor ve sizinle 10 yıllık bir işletme sözleşmesi imzalıyor. Size de yıllık satılan elektrik bedelinden %5 ile %10 arasında bir kar payı veriliyor. 10 yıl sonra da tüm tesisi size devredip çekip gidiyorlar. Aslında kazançlı bir model , tabi burada arazi ne kadar büyük ise sizin alacağınız kar payı da bir o kadar fazla olur.
Bu modele bir örnekleme yapmak gerekirse şu şekilde tarif edebiliriz. Örneğin 1 MW’lık bir tesis kurdurdunuz (yap işlet devret modeli ile) .Bu tesisin normalde yıllık kazancı en az 600.000 TL ‘dir. Firmanın size vereceği yıllık kar payı ise %10 olursa , yıllık en az kazancınız 60.000 TL olur ve buda aylık 5.000 TL ‘ye tekabül eder. 10 yıl sonunda ise yaklaşık 3.000.000 TL değerindeki tesis sizin olmuş olur. Bunu miras yolu ile çocuklarınıza bile bırakabilirsiniz.

  c) Diğer Finansman Seçeneği

Türkiye’de 2015 yılı itibari ile finansal desteği veren 2 tane yerli firma vardır , bu firmalar tüm finansmanı lisanssız elektrik üretimi yapan kişilere sağlıyor. Yalnız bu finansman seçeneği yap işlet devret modeli değildir. Daha çok bankaların verdiği krediye benzer bir yapısı vardır.
Ben iki firma ile görüştüğümde , şuanda türkiye’de yaptıkları ve devam eden projeler olduğunu söylediler. Ama bana pek karlı bir seçenek gibi gelmedi.

  d) Hibe ve Teşvikler

Bu konuyla ilgili devletin çok ciddi teşvikleri vardır. Çünkü şuanki hükümetin 2023 hedefleri arasında Yenilenebilir Enerji Üretimi‘nin yeri çok büyük.
Son zamanlarda İPARD 2 teşvikleri çıktı diye bir söylenti dolaşıyor ama açıkçası Aralık 2015 itibari ile İPARD 2 ‘nin yenilenebilir enerji (302 kodlu) ile ilgili hibesi ilan edilmedi. Bizim beklentimiz Ocak 2016 ‘da bu hibenin ipard tarafından verileceği yönündedir.
İpard hibelerinden faydalanmak için bazı kriterler aranacak. Bunlardan ilki , projenizin tüm izinlerinin alınmış olması ve onaylanmış olması zorunlu olacak. İpard burada puanlama sistemine göre hibe dağıtacak . Örneğin ; 40 yaşının altında olanlara 20 puan , elektrik mühendisi olanlar için 20 puan , kadın mühendis için ekstra 20 puan , vb… diye gidiyor.Burada ne kadar çok puan toplanırsa , hibeyi alma şansınız o kadar yüksek olur.

Tümü